Badania kału

Badania kału

Należy przestrzegać zasad:
Próbki stolca przesyłane do badania w celu ustalenia lub potwierdzenia choroby zakaźnej jelit lub pasożytniczej przewodu pokarmowego, należy pobrać w jak najwcześniejszym okresie choroby - jeszcze przed zażyciem leków przeciwbakteryjnych lub przeciwrobaczych.
W przypadku, gdy kał jest przesyłany do badania na tzw. zawartość krwi utajonej, pacjent uprzednio powinien przez 3 dni stosować dietę bezmięsną, wykluczając potrawy zawierające krew (np. kaszanka, czarnina), wykluczając jarzyny zielone oraz rzepę i chrzan, lecz bogatą w błonnik i inne substancje nieprzyswajalne (np. chleb razowy, kasza gryczana, warzywa i owoce bez elementów zielonych). Ponadto, w tym czasie pacjent nie powinien przyjmować leków doustnych, takich jak: aspiryna, witamina C, żelazo i inne preparaty zawierające te składniki (np. Scorbolamid). Nie należy przesyłać kału do badania, jeżeli występują krwawienia z żylaków odbytu lub podczas miesiączki. Należy również zwrócić uwagę na sposób mycia zębów - zbyt twarda szczoteczka może uszkadzać dziąsła doprowadzając do ich krwawienia, co może być przyczyną wykrycia krwi w kale.
W przypadku kiedy wykonywane jest badanie na nosicielstwo pałeczek Salmonella i Shigella- należy pobrać z laboratorium specjalne wymazówki i pojemnik na kał. Należy pobrać 2 wymazy z kału na podłoże transportowe z 2 kolejnych dni i świeży kał z trzeciego dnia. W dniu pobrania 3-ej próbki zawierającej świeży kał należy dostarczyć wszystkie 3 próbki do badania.

Pobranie wymazu z kału

Pałeczkę z zestawu transportowego należy wyjąć z opakowania tuż przed pobraniem wymazu. Podczas pobierania próbki pałeczką należy trzymać za osadzony na niej korek. Pobiera się niewielką ilość kału z kilku miejsc przez włożenie do niego wacika umocowanego na patyczku i obrócenie go kilkakrotnie w materiale kałowym. Na waciku powinien być widoczny ślad kału. Następnie wyjąć korek z probówki z podłożem transportowym, umieścić tam wymaz i szczelnie zamknąć probówkę. Kał należy oddać do czystego, uprzednio wyparzonego wrzątkiem i wysuszonego naczynia (basen, nocnik) lub naczynia jednorazowego użycia (talerz, tacka). Za pomocą łyżeczki z pojemnika transportowego pobrać próbkę wielkości orzecha włoskiego. Pobrany kał musi być dostarczony do laboratorium do 2 godz. Próbki muszą być szczelnie zamknięte i nieuszkodzone. Pojemnik z materiałem biologicznym musi być opisany: nazwiskiem, imieniem, datą i godz. poboru oraz rodzajem zleconego badania.