Badania kału

Badania kału

Aby wykonać pobranie kału na badanie, należy się wcześniej zaopatrzyć w  specjalny pojemnik z przytwierdzoną do nakrętki łopatką i czyste, suche naczynie (np. plastikowy jednorazowy pojemnik).
Przed pobraniem próbki należy opróżnić pęcherz moczowy, a następnie oddać kał do przygotowanego wcześniej czystego suchego pojemnika.

Jeśli w kale widoczne są pasożyty należy oddzielić je od próbki, wypłukać wodą i przesłać do laboratorium w oddzielnym pojemniku zawierającym niewielką ilość wody lub soli fizjologicznej.

Za pomocą łopatki z nakrętki pojemnika należy pobrać małe próbki  kału z kilku punktów, szczególnie tych zawierających np. krew, śluz lub ropę.

Całkowita ilość kału w pojemniku powinna odpowiadać wielkości orzecha laskowego, a jeśli kał jest płynny objętość próbki powinna wynosić 2-3 ml.

Próbkę należy przekazać do punktu pobrań w możliwie najkrótszym czasie od momentu pobrania. Jeżeli czas od pobrania do dostarczenia przekracza 2 godziny, próbkę należy przechowywać w lodówce.

 

Pobieranie i przygotowanie próbki do badania krwi utajonej w kale

Próbkę kału pobrać do czystego pojemnika, w razie konieczności przechowania umieścić w temperaturze 2-8℃ i dostarczyć następnego dnia do laboratorium.

Nie należy pobierać próbek w czasie menstruacji i do trzech dni po jej zakończeniu, gdy pacjent cierpi na krwawiące hemoroidy lub gdy wykrywa się krew w moczu.

Alkohol, aspiryna i inne leki przyjmowane w nadmiarze mogą powodować podrażnienia i krwawienie przewodu pokarmowego. Substancje te należy odstawić co najmniej na 48 godzin przed pobraniem próbki.