Badania poziomu przeciwciał koronawirus SARS-CoV-2 metodą ilościową

1. Czy przebywał Pan/Pani na kwarantannie związanej z COVID-19 ? 

2. Czy w okresie styczeń, luty, marzec, kwiecień  miał Pan/ Pani kontakt z osobą u której potwierdzono lub podejrzewano zakażenie SARS-CoV-2?

3.Czy w okresie styczeń, luty, marzec przebywał Pan/ Pani za granicą (Chiny, Włochy, Hiszpania, Niemcy)?

4.Czy w okresie luty, marzec, kwiecień miał  Pan/ Pani kontakt z osobą wracającą do kraju z zagranicy (Chiny, Włochy, Hiszpania, Niemcy) ?

5.Czy w okresie luty, marzec, kwiecień miał  Pan/ Pani objawy takie jak: gorączka powyżej 38°C, bóle mięśniowe, suchy kaszel, biegunka, zapalenie spojówek, utrata węchu lub smaku?

 

Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco i chcesz sprawdzić czy miałeś kontakt z wirusem SARS-CoV-2 i wytworzyłeś przeciwciała, zapraszamy na badanie.

Najwyższą czułość uzyskuje się podczas równoległego badania specyficznych przeciwciał w klasie IgA oraz IgG.

UWAGA! Przeciwciała IgA i IgG pojawiają się dość późno (kilka dni po wystąpieniu objawów klinicznych), dlatego testy serologiczne NIE MOGĄ być stosowane jako podstawowe narzędzie w diagnostyce zakażenia SARS-CoV-2.

Diagnostyka serologiczna może służyć jedynie jako uzupełniające narzędzie diagnostyczne.

Metoda ilościowa jaką oferujemy umożliwia śledzenie narastania lub spadku poziomu przeciwciał.

Wyniki badań laboratoryjnych powinny zawsze być interpretowane przez lekarza z uwzględnieniem wywiadu, danych epidemiologicznych, objawów klinicznych oraz chorób współistniejących.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozpoznanie infekcji SARS-CoV-2 wymaga potwierdzenia obecności materiału genetycznego wirusa w materiale pobranym od pacjenta (metodą RT-PCR).