badanie ogólne moczu

Przez 12 godzin przed oddaniem moczu nie należy przyjmować żadnych płynów i pokarmów. Mocz do badania oddaje się rano, bezpośrednio po okresie całonocnego spoczynku.
Bezpośrednio przed pobraniem moczu należy wykonać poranną toaletę- podmycie zewnętrznych dróg moczowych.
Do badania należy przekazać próbkę (około 50-100ml) pobraną ze środkowego strumienia (pierwszy strumień odrzucić) z pierwszej porcji oddanego rano moczu.Próbkę należy pobrać do suchego pojemnika (zakupionego w aptece).
W przypadku kiedy osoba badana nie jest w stanie oddać moczu do naczynia (np. niemowlę, pacjent obłożnie chory) istnieje możliwość zebrania moczu do specjalnego plastikowego woreczka, założonego w sposób obejmujący ujście zewnętrzne cewki moczowej. Woreczki takie można nabyć w aptece.
U niemowląt można wywołać odruch oddawania moczu poprzez masowanie ręką okolicy lędźwiowej. Odruch ten występuje w kilka minut po rozpoczęciu masażu. Niedopuszczalne jest pobieranie moczu do badania z pieluszki poprzez jej wykręcenie bądź z nocnika. W przypadku bardzo małych dzieci, jeśli nie jest możliwe uzyskanie dostatecznej objętości moczu, dopuszczalne jest dostarczenie do laboratorium próbki moczu mniejszej niż 50 ml.