Przygotowanie do doustnego testu tolerancji glukozy

DOUSTNY TEST TOLERANCJI GLUKOZY ( OGTT )

Doustny test tolerancji glukozy zwany także krzywą cukrową jest wykonywany w celu rozpoznania stanu przedcukrzycowego oraz cukrzycy. Badanie wykonuje się w godzinach porannych, koniecznie na czczo czyli po 8 – 12 godzinach od ostatniego posiłku. Przed planowanym badaniem przez co najmniej 72 godziny nie należy zmieniać zwyczajowej diety oraz utrzymywać normalną aktywność fizyczną. Badanie należy do grupy testów czynnościowych, zalecane jest uzyskanie pisemnego potwierdzenia ( lub skierowania) od lekarza o braku przeciwskazań do wykonania testu.

Pacjent powinien zgłosić się do punktu pobrań i zakupić na miejscu lub wcześniej w aptece odpowiednią porcję glukozy. Najczęściej jest to 75 g glukozy, w przypadku dzieci należy zakupić w aptece odmierzoną porcję tj, 1,75 g na kg masy ciała.

PRZEBIEG TESTU:

Krew pobiera się na czczo, a następnie wypija się 75 g glukozy rozpuszczonej w około 200 ml ciepłej wody. Roztwór glukozy powinien być przyjęty w ciągu 5 minut. Kolejna próbkę krwi pobiera się po 2 godzinach od wypicia glukozy. Lekarz może zalecić pobranie krwi w innych odstępach czasu np. co godzinę.

U kobiet w ciąży krew pobiera się na czczo oraz po 60 i 120 minutach od przyjęcia 75 g glukozy.

Przez cały czas jego trwania należy przebywać w poczekalni punktu pobrań. W trakcie trwania testu nie wolno spożywać posiłków, przyjmować płynów ani palić papierosów.